Hakkımızda

img25
img25

Köy Muhtarı: Ali ÇIRAK

İle Uzaklığı: 60km - İlçeye Uzaklığı: 20km
Rakım: 1250m

Sağlık Ocağı Var / Faal
İlköğretim Okulu Var /Faal
Taşımalı Eğitim Yapılıyor - PTT Acentası Var
Su Şebekesi Var - Kanalizasyon Var


Köyümüzün Tarihçesi:..Eski adı Mihail olarak bilinen köyümüz, Mihail adında bir şahıs tarafından kurulmuştur. Cumhuriyet dönemine kadar köyde Rumlar bulunmaktaydı. Atatürk ün yapmış olduğu mübadeleden sonra köyde gayri Müslim vatandaş kalmadı. Köye Türk soyundan ilk gelenler HIDIRLAR , YUMAKLAR, ABDULLAHLAR (Dadıl mevkisinden-Dikmenden), gelmişlerdir.
Köyün adı daha sonraları 1953 yılında köy tüzel kişiliğinin başvurusu üzerine YEŞİLKÖY olarak değiştirilmiştir. Batısında Eğirdir Gölü, doğusunda Anamas Dağları, kuzeyinde Esinyurt Köyü, güneyinde Sarıidris Kasabası ile çevrilidir. Köy Eğirdir gölünden yüksek bir yerde kurulduğundan yayla görünümüne sahiptir. Ana yolumuz 1993 yılında asfaltlanmıştır. Köyümüzde şu an alt yapı sorunları bulunmayıp 1998 yılında tamamlanmıştır. İçme suyumuz Akdere Yaylasının doğal su kaynaklarından temin edilmektedir. İle 85, ilçeye 20 km uzaklıktadır.

Köyümüzde şu an Isparta ilinin en kalabalık köy nüfusuna sahiptir. Isparta_ Konya karayolu üzerinde Hanönü mahallesi, asıl köyün merkezi ise 6 km yukarıda kurulmuştur..

>>NÜFUSU<<

Yeşilköy Anamas dağlarının eteğinde kurulmuş olup bugün yaklaşık 500 haneye ve 2500 nüfusa ulaşmıştır. Bu nüfusun 600’e yakın kısmı yurdun çeşitli illeri ve yurt dışında ikamet etmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında köyde yaklaşık olarak 15-20 hane vardı. Mübadeleden sonra köye muhacirler gelmeye başladı. Köydeki Rumlar gidince çevreden göç almaya başladı.
Yaşlıların anlattıklarına göre;
1923-1930 yılları arası: 25-30 hane, ortalama 150 kişi
1930-1940 yılları arası:40-50 hane , ortalama 250 kişi
1940-1950 yılları arası :50-60 hane, ortalama 400 kişi
1950-1960 yılları arası :70-90 hane, ortalama 700 kişi
1970-1980 yılları arası: 150-210 hane ortalama 1400 kişi
1980-1990 yılları arası ;210-270 hane ortalama 1700 kişi
<1990-1997 yılları arası ;300-400 hane ortalama 2020 kişi olarak belirlenmiştir.

>>EKONOMİK DURUMU<<

Köyün geçim kaynakları şu anda çok geniştir. Daha önceki yıllarda köyün arazisi olmadığı için kuru tarım dahi zor yapılıyordu. Göl kenarları Adalılar denilen eğirdir ağalarından, Karkın mevkisi Avşar beyi Salih ten , şimdiki köyün bulunduğu yerler ise Ellezoğlu İsrafil adlı bir vatandaştan satın alınmıştır.
1969 yılında köye sulama kooperatifi kurularak sulu tarıma geçilmiştir.Köyün arazisi yaklaşık olarak 9500-10000 dönümdür. Bu arazinin 5500-6000 dönümünde sulu tarım yapılmaktadır. Başta elmacılık olmak üzere köy tarımda epey bi yol katetmiştir. Son yıllarda çiftçimizin bilinçlenmesiyle hem elma üretimindeki kalite hem de çeşit elma yetiştirimi sürekli artmaktadır. Üretilen elmalar kalitesi ve benzersiz tadıyla, gerek turfan zamanı satımı gerekse dopolama şartlarındaki satımda ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun yanı sıra organik tarıma olan eğilimde artış göstermektedir.
Elma nın yanı sıra kiraz,şeftali,kayısı üretimi de baya ileri safhalarda yer almaktadır. Sulu tarımın yanında kuru tarımda ki üretimde ileri boyuttadır. Arazinin geri kalan kısmı ile nadasa bırakma yöntemi uygulanarak kuru tarım yapılmaktadır. Kuru bakliyatta en çok buğday, nohut , arpa ve finğ ağırlık göstermektedir. Köyümüz Isparta ilininin Gelendost ilçesine bağlıdır. İl’e 85 km, ilçeye 20 km uzaklıkta olup, Isparta _Konya anayolunun üzerinde 6 km uzaklıktadır. Doğusunda anamas dağları, batısında Eğirdir gölü, güneyinde Sarıidris kasabası, kuzeyinde Esinyurt köyü bulunmaktadır. Köyümüz eğirdir gölünün doğu cephesinde olup, gölün eşsiz manzarasına sahiptir.
İnsanları misafir perver olup, gelen misafirleri konaklatmak için misafir hanelerimiz mevcuttur. Haftanın 5 günü ilimiz Isparta ya ve ilçemiz Gelendost a araba seferleri yapılmaktadır.


ERTOKUŞ KERVANSARAYIimg25
img25


Yeşilköy Hanönü mahallesi sınırları içerisinde, eğirdir gölü kenarındadır.. Avlu ve kapalı mekandan oluşmuştur.21*54 m ölçülerinde olup, dış duvarları kale duvarları şeklindedir. Kapalı alanların üzeri toprakla örtülü dür. Giriş kapısının üzerinde yazılı kitabe vardır.

Kitabeye göre Selçuklu devleti zamanında 1123 yılında Mübarüziddin Ertokuş tarafından yaptırılmıştır. Ve kitabe şöyle devam etmektedir.

“Es sultanı Ammerehu fi sebil rabb El alem müberizizeddin Ertokunç senelşreyn sittemie”

bu ifadeyi Türkçe ye çevirirsek; “Sultan adına Müberizeddin Ertokuş yerlerin ve göklerin Rabbi için yaptırdı” Yaklaşık olarak 1200 m2 alan üzerinde kurulu bulunmaktadır. Kapalı mekanın dört köşesinde üçgen planlı toplam altı adet kule bulunmaktadır.
Isparta müze müdürlüğünce 08/12/2003 tarihinde yapılan temizlik ve kazı işlemleri 15 gün sürmüş olup bazı yeni bilgilere ulaşılmıştır. Açık avlunun doğu kısmında 20 cm derine inildiğinde toprakta kömür parçalarına rastlanılmıştır. 20cm kazılmasına rağmen duvarın temelindeki topuk taşından daha aşağıya inilmiş olup burada Constantus 2. dönemine ait olduğu( M.S348-354) sanılan bir adet sikke bulunmuştur.

Kapalı mekanın ortasında bulunan toprağın temizlenmesi sonucu burada bol karbon içeren toprağa rastlanılmış olup aynı zamanda pişmiş toprak kaplarına ve bunların kırıklarına rastlanılmıştır. Ayrıca avlunun doğu cephesinde 4cm çapında ve 20cm uzunluğunda kırılmış pişmiş toprak silindir parçaları ve dolgun çuha motifli bir kabın dip kısmına ulaşılmıştır. Açık avlunun üzerindeki toprağın temizlenmesi ile avlu ortasında 15cm derinlikte, 2.20 m ebatında bir havuz bulunmuştur. Havuzun göbeğinde kare biçimli ortasında dairevi bir delik bulunan taş yer almaktadır.

Köyümüzün yaşlılarının anlattıklarına göre burasının bir konaklama yeri olduğu ve hemen bitişiğindeki yolun da Kudret yolu dedikleri ipek yolunun olduğu söylenmektedir. Gerek yapısı, gerek mimarisi yönünden paha biçilmez bir kültüre sahiptir. Bu kervansarayımızın konum itibariyle mükemmel bir manzaraya sahip olması ve göle yakın oluşu gibi özellikleriyle , restorası yapıldığında Türkiye ve dünyaya tanıtıldığı taktirde köyümüzün Hanönü mahallesi suyu bol, yeşilliği bol sakin bir semt olarak turistik bir konaklama yeri olacaktır.


CAMİLERİMİZ


>>YUKARI MAHALLE CAMİİ:<<

İlk yapım tarihi 1960 tır. 1975 yılında ise köy halkı tarafından yenisi inşa edilmiştir. Bu caminin minaresi de rahmetli Mustafa ÖZKAN tarafından 1995 yılında yapılmıştır. Cami Görevlisi (imam):

>>AŞAĞI MAHALLE CAMİİ:<<

İlk yapım tarihi bilinmemekte olup evden camiye dönüştürüldüğü söylenmektedir.1982 yılında yeniden inşa edilmiş olup minaresi ise 1995 yılında Rahmetli Mustafa ÖZKAN tarafından yaptırılmıştır. Sultan 2.Kılıçarslanın 17 eylül 1176 yılında Gelendost ovasında yaptığı Miryakefolon savaşına katılan savaşın ünlü komutanlarından Atabey Nurettin Zenginin küçük kardeşi Gazi Miran Bey ile Gazi Mahmut Beyin mezarları bu caminin avlusundadır.Cami Görevlisi (İmam):

>>HARMAN MAHALLE CAMİİ:<<

2005 yılında hayırsever Mehmet GÖKÇAY tarafından kızı Rahmetli Nazmiye GÖKÇAY adına yaptırılmıştır.Cami Görevlisi (imam):

>>HANÖNÜ MAHAL CAMİİ:<<

1980 yılında yapılmıştır. Isparta – Konya karayolu üzerinde bulunması itibariyle ibadetini yapmak isteyen yolcular için büyük bir imkan sunmaktadır.Cami Görevlisi


img25
img25

OKULUMUZ

Yeşilköy İlköğretim Okulu
Okul Müdürü : Yücel ÖZDEMİR

İletişim : 0 (246) 392 60 99

Köye ilk resmi bina 1946 yılında yapılmış olup 3 yıllık eğitim süreci başlamıştır. Köyün ilk devlet memuru eğitmen olarak atanan Bayram Aslandır. Köye ortaokul 1973 yılında açılmış olup öğrenci yetmezliğinden dolayı 1980 yılında kapatılmıştır. Şu anda eğitim vermekte olan yeni binamız Yeşilköy ilköğretim okulu adı altında 1993 tarihinde inşa edilmiştir. Bu gün ilköğretim okulu üç binası, iki lojmanı, ve 17 personeliyle eğitim vermektedir. Ayrıca 1980 yılında aşağı mahallemiz olan Han önün mahallesin dede bir okul yapılmış olup öğrenci azlığı nedeniyle tek öğretmenle eğitim öğretim sürmektedir.


img25
img25

SAĞLIK OCAĞIMIZ

Yeşilköy Sağlık Ocağı
Orta Mah - Osmanharmanı

İletişim : 0 (246)

İlk sağlık ocağımız 1970 li yıllarda faaliyete girmiş olup sağlık evi adı altında hizmet vermiştir. 2001 yılında yeni binamız inşa edilmiş olup aile hekimliği olarak hizmetine devam etmektedir. Haftanın beş günü doktor ve ebemiz sürekli bulunmaktadır.
...